Store og små fiskar frå Jostedalen

By eies

Har du fiskebilete, send dei til einar-es@online.no Papirbilete går også fint!

På oppfordring frå Ottar T., har Frode K. sendt dette biletet av to fiskar han fekk ein august-dag i fjor. Den feitaste vog 900 g., den tunne vog 800 g.:

dsc00087

Frå hølen ved bekkeinntaket i Fagredalen. Trur ikkje nokon har fått fisk her før.

p1000150

Frå prøvefisket i Sandhaugedalsvatnet i sommar. Det var mange rundt 150g, men fisken var feit og fin. Dei som var med var Ottar T., Lasse T. og Grekaren.

p10001542

Anders Olav fekk desse to aurane på 615g og 650g veg utlaupet av Nigardsbrevatnet. Agn var “Gulp” og “Mepps”:

————————————————————————————

01.09.2008: Sonen i huset fekk denne fisken i Viva-tjønni på “Gulp” (kunstig makk). Han fekk ein til same kvelden, litt mindre.

2007_07_13-050-ingar.jpg

Nigardsbrevatnet. Ingar N. har teke dette vakre biletet.

bakkedalen-1.jpg

Bakkadalsvatnet for 7 - 8 år sidan. Stig Omar E. og Lasse T. (Fint komponert foto!)

sommar-2006-070.jpgsommar-2006-068.jpg

Slirevotni. Her kjem den “legendariske” fisken som Ottar Tuften tok i Slirevotni sommaren 2006. 1,2 kg på Droppen spinnar. Har høyrt ikkje-verifiserte rykte om fleire fiskar frå dette vatnet. Men er det berre tomme rykte…

Sjå på fotoet der Ottar er på veg inn mot Slirevotni. Ikkje mykje frodig vegetasjon å sjå, akkurat. Men i slike vatn i slik karrig natur finn me ofte dei største fiskane.

bilde-064.jpg

Store Geisdalsvatnet. To “pene” fiskar , som det heiter. Lasse Tuften tok dei i Store Geisdalsvatnet.

einar-163.jpgholmevatnet.jpgholmevatnet-2.jpg

Holmevatnet. 1)  Ikkje spesielt stor, men fargen var så fin då eies fekk han. Nesten som ei hann-røye. 

2) og 3) Tre fiskar som LT tok det året Holmevassbu vart bygd. 500g – 1.1kg – 1,6kg !

einar-128.jpg

Viva-tjønni. Trur desse er fiska i Viva-tjønni, av eies og etterkomarar. Kanskje ikkje over minstemålet, alle. Men dei minste aurane smakar no best. (Eg plar eta dei med skinn og bein, men ikkje fortel det til nokon…)

bilde-240.jpgbilde-242.jpgbilde-243.jpgbilde-265.jpg

Martadalen. 1) Frukost-auren. 2) Oterfjøl. Interessant design og handverk av ST. Denne typen heimelaga fjøl skal gå ekstra lett og godt. Og så slepp ein å bera alt metallet som er på dei kjøpte fjølene.  3) Dette “herbyrget” er utgreve i nyare tid – av Å-karar og ON. Men liggeplassane kan vera litt fuktige og råe, har eg vorte fortalt. 4) Utsikt frå det same herbyrget i Martadalen. God plass inne, og flott utsikt. Juridisk høyrer ikkje Martadalen til Jostedalen. Men reinsjegerar frå Jostedalen jakta mykje her den gongen det var rein i fjella. Sidan vegen hit kanskje er kortast frå Jostedalen via Holmevatnet, har mange jostedøler fiska i Martedalen.

geir-berdal.jpg

Jostedøla. “Laksen på 17,5 kilo, er den største som nokon gong er tatt i Jostedøla i Luster. Og kva skal så Geir Berdal med den? Jau – avstøyping av prakteksemplaret og opp på veggen i staua med den. Fotografen Kari Kråkenes, sukkar tungt… ” (Firda.no) Les meir: http://www.fiskeguiden.no/fiskeGuiden/login.php?side=VisNye&NewsID=1507

Ei tilbakemelding til “Store og små fiskar frå Jostedalen”

  1. kjellrun seier:

    No kribla det i fiskehendene mine!!! Sjølv om det er lenge sidan det landa ein fisk i panna mi…

Legg att eit svar